Co sny mówią do nas lub o nas - Interpretacja snów

pejzaż, zachód słońca

Czy sny mówią o nas, czy może do nas. Każdy pewnie pamięta straszne, dziwne  lub wstrząsające sny, które robią wrażenie jeszcze po przebudzeniu. Czy sny odsłaniają nasze tajemnice, czy może przekazują jakieś wskazówki?  Interpretacja własnych snów, może być kluczem do szczęścia.

Na przestrzeni wieków sny zawsze intrygowały. Zajmowały tak samo zwykłych zjadaczy chleba, jak i specjalistów nauk wszelakich. Często mówiono o nich jak o ostrzeżeniach, przeczuciach lub kanałach do przesyłania informacji od wszechświata. Pewne jest to, że wszyscy śnimy!  Co ciekawe widać też pewne zależności związane z naturalnym rytmem otóż okazuje się, że śnimy więcej zimą niż latem, a  przed pełnia księżyca  nasze sny są dziwniejsze. Poznanie siebie to klucz do szczęścia, warto więc zobaczyć i zrozumieć własne sny do czego zachęcam na moim blogu Kolorowe Smaki Życia.

 Do czego potrzebne są sny?

    Skąd pochodzą sny? Czy mają jakiś cel? Jakie jest ich znaczenie? Odkrywanie tych zależności nie jest czymś nowym. Natomiast w rozwoju osobistym to jeden z elementów procesów poznawania siebie, warto poświęcić własnym snom trochę uwagi. Zdarza się bowiem, że wszechświat szuka różnych sposobów, aby wspomóc nasze działania, podsuwając różne rozwiązania, pomysły, wskazówki – czasem także w snach. Rozwój osobisty w sposób naturalny prowadzi do obserwacji siebie w tym także snów. Nie jest to w żadnej mierze odkrywcze, bowiem z dylematami sennych opowieści zmagali się nasi przodkowie już w starożytności w Babilonie, Egipcie, Persji Indiach, Chinach,. Po co są sny pytano jeszcze przed wynalezieniem pisma. Opowieści o snach i ich znaczeniu przekazywane były za pomocą znaków, mitów, wierzeń, symboli. Wykształciły się nawet kierunki oparte na sztuce tłumaczenia snów, a praktyka przepowiadania snów zyskała szczególnie w krajach islamu miano nauki.

Czy śnienie jest przymusem?

    W tej kwestii wypowiada się współczesna medycyna na czele z neurofizjologami, którzy twierdzą, że śnimy, bo jest to efekt naszej aktywności mózgowej i organicznej. Natomiast badacze ludzkiej psychiki wywodzący się ze szkoły Freuda wierzą, że   sny są fantazjami powodowanymi przez libido ( łacińskie określenie żądzy).  Psychoanalitycy wyznający punkt widzenia Junga  wyjaśniają z kolei, że sny zawierają symboliczne przesłania i ich interpretacja jest dobrą droga do poznania siebie, wybierania sposobu postępowania, gdy mamy problem lub momenty załamania.

Można znaleźć jeszcze wiele teorii próbujących udzielić odpowiedzi na pytanie dlaczego śnimy, ale to co jest dla nas najważniejsze to obserwacja własnych snów.

Czy wszyscy śnimy? Czy senne marzenia to norma?

    Czy wszyscy miewamy senne opowieści? Tak, nauka potwierdza, że śnimy wszyscy. Specjaliści twierdzą, że mamy od trzech do dziewięciu snów w ciągu nocy. Czasami pamiętamy ich fragmenty lub w ogóle nic nie pamiętamy, ale są też tacy którzy pamiętają wszystkie swoje sny. Jednakże warto wiedzieć, że nawet jeżeli nie pamiętasz snu, to nie znaczy że go nie było, wszyscy śnimy, bo jest to proces naturalny i nie można go zatrzymać tak samo jak oddychania. Co zresztą potwierdzają badania, które wykazały, że gdybyśmy nie mieli snów – byłoby to dla nas bardzo niezdrowe. Wszystko co dzieje się w snach jest dla nas bezpieczne, pozbawienie tej alternatywnej przestrzeni może wywołać spore zamieszanie. W śnie odgrywane są fantazje, różne zachowania, ale generalnie jest to bezpieczne – też nie raz słyszałam – to tylko sen! Natomiast zakłócenie snu, może spowodować spore perturbacje, co odkryli naukowcy prowadzący badania nad tym zjawiskiem. Badania prowadzone na zakłóconymi snami doprowadziły do wniosków z których wynika, że osoby pozbawione sennych fantazji zmierzały do realizowania ich w ciągu dnia. Konsekwencje takiego przeniesienia ze snu na jawę, sa trudne do wyobrażenia.

Własna interpretacja snów

    O interpretacji snów powiedziano już bardzo wiele, ale najważniejsze zdanie to: zapisuj swoje sny!! Regularne zapisywanie snów jest podstawową zasadą przy ich tłumaczeniu i korzystaniu z zawartego w nich potencjału. Dobrym nawykiem jest zapisanie snu zaraz po przebudzeniu. Warto więc notes i długopis mieć na nocnym stoliku, czasem te parę słów zapisanych słów sprawi, że analiza będzie łatwiejsza. Podchodząc do interpretacji swojego snu, warto spojrzeć na niego z dystansu bez emocji jakiekolwiek są, przyjemne czy straszne. Jest wiele możliwości interpretacyjnych, na początek warto skorzystać z tych najbardziej powszechnych i ogólnych, a potem przejść do szczegółów indywidualnych. Określono pewne rodzaje snów o symbolicznym znaczeniu, oto parę przykładów:

Kierunki – jeżeli idziemy w górę, to znaczy, ze poruszamy się w dobrym kierunku. Jeżeli poruszalibyśmy się dół, oznaczałoby to, że radzimy sobie z tą sytuacją w zły sposób. Zwrócenie się w lewo oznacza kierowanie się intelektem i rozsądkiem, skręcenie w prawo jest ścieżką intuicji. Kręcenie się kółko pokazuje, że zmierzamy donikąd.

Ucieczka – oznaczają, ze uciekamy od naszych problemów. Jeżeli jesteśmy zakorzenieni w jednym miejscu, powinniśmy spojrzeć w twarz naszym lękom.

Pieniądze – symbolizują zmiany, im większa ilość pieniędzy, tym większe zmiany.

Śmierć – oznaczają dosłownie koniec jakiejś starej sytuacji i czas na rozpoczęcie czegoś nowego.

    Opisując swój sen nie zapomnij o jak największej ilości szczegółów zaczynając od daty. Po dłuższej obserwacji, może się okazać, że miewasz sny prorocze, a własne tego potwierdzenie jest wiedzą bezcenną.

Irena Majoch,


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak spełniać marzenia? 4 proste kroki do szczęścia.

Projekt Twój Friend - przyjaciel do wynajęcia na pogaduchy

Wypełnianie ankiet - prosty sposób na dodatkowy zarobek